1953 Yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile ” Kamu Yararına Çalışan Dernek Statüsü” elde eden cemiyetimiz 2005 yılında Gaziantep’te üniversite öğrencilerinin barınmasında yaşanan sıkıntılara binaen Yüksek Öğretim Erkek Konukevi kazandırmak üzere harekete geçerek Kavaklık’ta 2005 yılında geçici olarak faaliyete başlamış 2010 yılına kadar devam etmiştir. 2010- 2017 yılında ise  Kolejtepe Mahallesinde  75 öğrenci kapasiteli konukevimiz faaliyete girmiştir. 2017 yılına gelindiğinde   88 kişilik Yüksek Öğretim Kız Öğrenci Konukevi, 80 kişilik Yüksek Öğretim Erkek Konukevi ve 65 kişilik Orta Öğretim Kız Konukevini faaliyete koymuştur.

İlim Yayma Cemiyeti Gaziantep Şubesi’ne bağlı olarak kurulan konukevlerimizde hizmette kaliteyi hedef edinmiş olan kurumumuz öğrencilere barınma, yeme, içme gibi asli ihtiyaçların dışında imkanlarda sunmaktadır. Gençlerin gelişimi açısından önemli olan sportif faaliyetler, kültürel, sosyal ve sanatsal faaliyetler bunların başında gelmektedir.

Şubemiz, konukevlerimizdeki yönetici ve personelimizle öğrencilerimize sıcak bir aile ocağı sunmaya çalışmaktayız.

İlim Yayma Cemiyeti 1951’den günümüze ” Milli manevi değerlere bağlı ” ülkesini ve milletini seven her bakımdan donanımlı gençlerin yetişmesi, memleketimize ve insanımıza faydalı olmaları için gayret sarf eden bir kuruluştur. Bugüne kadar yüzlerce okul ve pansiyon yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiş,   On binlerce öğrenciye burs imkanı sağlamış ve sağlamaya devam eden bir kurumdur. Ülkemizin birçok şehrinde yurtları ile de binlerce öğrenciye hizmet vermektedir.